Psikiyatri Online

Beslenme ve psikolojik durum

              *Çok düşük yağlı diyet yapmak depresyona itebilmektedir, özellikle sinir sistemi fonksiyonlarını düzenleyen n-3 ve n-6 yağ asitleri diyetimizde yer almalıdır. Haftada en az 2 kez balık, günde 10-15 adet fındık, 5-6 adet badem tüketilmeli, yemekler mısırözü, ayçiçek, fındık yağı ile pişirilmeli, salata ise tek başına tüketilecekse zeytinyağı eklenerek tüketilmelidir.

               *Günde 3 kupadan fazla içilen kahve içeriğindeki kafeinden dolayı stresi, uykusuzluğu, regl öncesi semptomları tetikleyen bir nedendir.

               *Serotonin; uyku düzenini, iştahı, enerji düzeyimizi ve ruh halimizi etkileyen bir beyin kimyasalıdır ve triptofan aminoasidinden sentezlenir. Stresli olduğumuzda serotonin miktarı düşer, tavuk, hindi, süt, yumurta, portakal, mandalina, kakao, kurubaklagiller, domates serotonin düzeyini artırmaktadır.

               *B6, C vitamini, Folik asit, çinko ve magnezyum mineralleri ruh halimizi pozitif etkileyen elementlerdir.

               *Kan şekeri düzensizliği de psikolojiyi etkileyen bir faktördür. Bu nedenle glisemik indeksi düşük yani kan şekerini hızlı yükseltmeyen besinleri tercih etmeliyiz. Kepekli/tam tahıllı ürünler, lifli yiyecekler gibi…

               *Güne kahvaltı yaparak başlayın. Kan şekerinizi hızlı yükseltmeyen tam buğday/tam tahıl/çavdar ekmek ve proteinden zengin peynir veya yumurta ideal bir seçim olacaktır.

               *Şekerli yiyecekler bize çok zevk vermektedir çünkü beyin endorfin seviyesini yükseltmekteler. Şeker ve şekerli yiyecekler tüketmeden de gün içerisinde kendimizi daha enerjik ve mutlu hissedebiliriz. Serotonin seviyesini yükselten triptofan adlı aminoasitten zengin yiyecekler de aynı etkiyi yapacaktır. Ara ögünlerde tüketilen süt veya yoğurt iyi bir örnek.

               *Kızarmış, işlenmiş ve doymuş yağ oranı fazla olan yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bu tür besinlerin tüketim miktarı arttıkça konsantrasyon problemleri, uykulu, yorgun bir yapı gözlemlenebilmektedir.

               *Allerjik etkisi olan yiyeceklerde psikolojik yapınızı etkileyebilmektedir, daha agresif, depresif yada hiperaktif olabilirsiniz. Belirli yiyeceklere karşı allerjiniz varsa mümkün olduğunca uzak durmakta fayda bulunmakta.

              *Yediğiniz yiyeceğin porsiyon miktarı da bir diğer etken. Yiyeceğin porsiyon miktarının artması, kalori ve yağ  içeriğinin de yüksek olması demektir. Beyne daha az kan gitmesi kişinin de kendisini yorgun ve uykulu hissetmesine neden olmakta.

               *Doğru bir beslenme ile psikolojik yapınızı  değiştirebilirsiniz. Proteinden zengin yiyecekler; et, süt, yumurta, balık, kurubaklagiller, peynir tüketildiğinde kişi kendini daha konsantre, karbonhidrattan zengin yiyeceklerle kişi kendini daha sakin, yüksek kalorili, yağlı yiyecekler ise uyku hali ve konsantrasyon sorunu yaratmaktadır.

                                                                                                                Diyetisyen Yeşim Çelik